Druhy umělých trávníků

Umělý trávník prošel v posledních letech dlouhou cestou a výrobci vyvinuli řadu způsobů, aby umělý trávník vypadal spíše jako skutečný trávník. Existují různé výšky a různé barvy umělých trávníků, takže vypadají mnohem přirozeněji.

Výhody a nevýhody umělých trávníků

 • Pro:
  Není zapotřebí žádná voda, sečení nebo hnojení, jsou dlouhodobé náklady spojené s umělým trávníkem nízké. Vše, co musíte udělat, je občas použít fukar a koště k odstranění nečistot.
 • Proti:
  Instalace umělého trávníku je v prvopočátku nákladnější než přírodní trávník. Z tohoto důvodu mnoho lidí používá umělý trávník k vytváření ploch trávníku pouze v místech, kde jej budou skutečně využívat.
 • Pro:
  Umělý trávník nevytváří skvrny kvůli moči domácích mazlíčků a je méně náchylný k podhrabání nebo poškození pejskem. Navíc, vyčištění exkrementů domácího mazlíčka je jednoduchá záležitost na umělém trávníku, protože se může snadno vyčistit.
 • Proti:
  Nylon nebo polymer používaný k výrobě umělé trávy se může zahřát na slunci, což může být bolestivé na tlapkách nebo chodidlech. Umělý trávník je nejvíce přátelský pro domácí zvířata, když je ve stínu.
 • Pro:
  Stromy a keře lze snadno vysadit v umělém trávníku. Přestože budete muset vytvořit stromový kroužek se zavlažováním a bez základního kamene, budou stromy krásně obklopeny umělou trávou. Naopak stromy mohou představovat výzvu pro zdraví živých trávníků.
 • Proti:
  Zatímco umělé trávníky výrobci každým rokem vylepšují, stále nevypadají a nejsou 100% identické s živým trávníkem. Při koupi umělého trávníku je dobré prohlédnout vzorky od několika výrobců a vybrat si ten, který bude nejlépe vyhovovat pro váš účel.

Jak rozlišovat umělé trávníky?

 • Materiál
 • Výška stébla
 • Použití
 • Funkce

Materiál

Polyamid PA:  Jedná se o nejsilnější typ umělé trávy, která je dostupná na trhu. Ponechá si svůj původní tvar bez ohledu na to, kolik objemu provozu musí vydržet. Může také odolat extrémně vysokým teplotám bez tavení nebo ztráty stability, proto se využívá pro golfové odpaliště. Polyamidové druhy umělého trávníku jsou extrémně drahé a často se používají, jako sekundární nosič zlepšují pevnost a stabilitu dražších forem trávníku. Kvůli jeho řezání a struktuře, může vypadat jako přírodní tráva, ale nebude tak měkká a nebude reagovat stejně jako levnější materiály. Bohužel kvůli vysokým nákladům a tomu, jak je vlákno pevné, není využíváno na zahradě nebo k terénním úpravám. Vzhledem k struktuře a tuhosti vlasu, tato tráva vůbec nevypadá jako přirozená, i když vypadá skvěle a vydrží dlouhou dobu.

Polyethylen PE: Když majitelé domů hledají instalaci umělé trávy u svých domovů, většina z nich se rozhodne pro výrobky z polyethylenu. Tento typ umělé trávy nejen vypadá úžasně, má jasně zelené barvy a spoustu textur, ale také je měkčí a přirozenější než PA. Je často používáno pro zahradní terénní úpravy. Vzhledem k tomu, že PE tráva je nepórovitá, nezachovává pachy jako PA umělá tráva. To je ideální pro majitele domácích mazlíčků, kteří nechtějí mít strach o vůni svých dvorků. Navíc veškerý odpad snadno spláchne mezi stébla umělé trávy a omezuje možnost růstu bakterií ve dvoře. Péče o umělou trávu z PE je poměrně snadná, musí se čas od času vyčistit, ideálně proudem vody. Tento typ umělé trávy nejvíce připomíná přírodní trávu a většinou se majitelé domů rozhodnou instalovat ji na svých zahradách a dvorcích.

Polypropylen PP: Nejméně nákladná volba pro umělý trávník, ale je také nejméně odolná. Přestože cena může být atraktivní, nemusí to být nejlepší volba, pokud potřebujete trvanlivost a odolnost. Pokud chcete trvanlivou umělou trávu, budete si muset zvolit jinou možnost, protože Polypropylen se velmi rychle opotřebovává díky své jemné struktuře. Má také nižší teplotu tání. To znamená, že pokud je instalován v oblastech, kde je běžné vysoké teplo, může prodloužená expozice vést k deformaci, která způsobí, že stébla vypadají jako deformovaná a nepřirozená. Poskytuje měkký hladký povrch a mnozí golfisté ji použijí na svém domácím golfovém hřišti. PP je skvělá volba, pokud chcete vnitřní umělou trávu nebo ji použít jako dekoraci ve vašem domě, kde bude chráněna před extrémními teplotními výkyvy.

Výška stébla

Nízká: Kratší stébla umělého trávníku než 20 mm může způsobit, že umělá tráva nevypadá tak přirozeně, jako když vybíráte trávu, co má výšku stébla o něco delší. Ale, kratší stébla mají několik výhod, které z nich činí pro některé aplikace skvělou volbu. Pro dvůr určený pro psy, kratší stébla zajistí, že tráva je příjemná pro jejich tlapky, zatímco je stále dostatečně odolná. Další použití pro krátké stébla je, chcete-li domácí green do vašeho dvorku nebo zahrady.

Střední: Většina umělých trávníků má výšku stébla mezi 20 mm a 30 mm. To zajišťuje dostatek výšky pro vytvoření plného, ​​přirozeného vzhledu bez toho, aby se stébla stala tak těžkými, že nejsou schopna se postavit sama. Výběr výšky trávníku v tomto rozmezí bude s největší pravděpodobností vést k místům, které budete milovat, ačkoli je třeba vážit klady a zápory delší versus kratší výška trávníku, v závislosti na vašem použití. Pro víceúčelový dvorek, kde si každý může pohodlně zahrát, aniž by se musel starat o trávu, může být něco mezi 20 mm a 35 mm bezpečným nákupem.

Vysoká: Musíte být opatrní, pokud chcete koupit umělou trávu, která má výšku větší než 40 mm, protože tráva začne být těžká a vypadá velmi ploše. Zatímco většina lidí spojuje hezký plný trávník s delšími stébly, ty, které jsou příliš dlouhé, budou vypadat velmi nepřirozené. Čím těžší je stéblo umělé trávy, tím je pravděpodobnější, že bude příliš těžké, aby stálo rovně vzpřímeně, a bude ležet. To není pohled, který by někdo chtěl a může značně zhoršit celkový vzhled trávníku.

Použití

Hřiště: Je velmi důležité, aby dětská hřiště byla co nejbezpečnější, aby děti, které je používají, nebyly náhodně zraněny. Jedním z nejlepších způsobů, jak zajistit, aby všechny děti, které používají hřiště, byly zcela bezpečné, je instalovat umělou trávu na pružnou podložku. To má řadu výhod, včetně toho, že děti budou mít trvanlivý a bezpečný povrch na hraní. Umělý trávník je vysoce odolný, schopný se dobře držet proti velkému množství nohou a drsné hře. Rodiče už nemusí mít strach ze znečištěného povrchu a nevzhledných děr na trávníku. Umělá tráva je také bezpečnější, protože pomáhá překonat pád a zklidnit přistání.

 

Domácí mazlíčci: Jste-li majitelem psa nebo kočky, víte, jak důležité je, aby domácí mazlíčci měli prostor se proběhnout. Bohužel, tyto drobné, roztomilé tlapky mohou také způsobit do značné míry poškození na dvorku nebo zahradě s přírodní trávou. Dokonce i malí psi mohou rychle poničit dvůr hrou a běháním kolem plotu, kdy vytvoří nevzhledné cestičky. Nikdo nemá rád zbarvenou trávu kvůli moči nebo všude vyhrabané skrýše na kostičky. To je místo, kde je robustní umělá tráva velmi užitečná. Používá-li se jako povrch pro domácí zvířata, syntetický trávník nabízí povrch přátelský k nohám a umožňuje majitelům snadné uklízení po jejich domácích zvířatech. Vše, co potřebujete, je hadice a trochu vody, aby se vše spláchlo dolů pod trávník, díky svému drenážnímu systému. Neexistuje ani riziko, že vaše zvíře bude přenášet bláto do domu.

Domácí trávník: Ideální pro majitele domů, kteří buď nemají zájem o udržování trávníku doma. Umělá tráva vypadá skvěle po celý rok, takže majitelé domů se nemusí obávat vzhledu svých dvorů. Namísto toho, aby musel trávit čas a peníze hnojením, sečením a zaléváním trávníku, když je tráva umělá, bude vypadat zeleně a stejné výšce každý den v roce.

 

Okolí bazénu: Pokud máte bazén ve dvorku, umělý trávník je dokonalým materiálem pro jeho obklopení. Na rozdíl od dřevěných prken, masivního betonu, umělá tráva dodává do této oblasti jas a měkkost. Jen si přemýšlejte o tom, že jste bosý a zároveň si užívali slunečného dne u bazénu s přáteli. Nejlepší součástí je, že se už nemusíte starat o blátivé kaluže nebo mokrý, kluzký povrch, jakmile se dostanete z bazénu. Přebytečná voda prostě projde drenážním systémem umělé trávy a poskytne mokrým nohoum dostatečnou přilnavost.

Funkce

UV-stabilizovaný: Pokud se vaše umělá tráva bude instalovat venku, pak se musíte ujistit, že se může umístnit na horké slunce, bez ohledu na to, kolik expozice se dostane během dne. Poslední věc, kterou chcete, je, aby váš zelený dvůr začal mizet po instalaci trávníku, ale to se může stát kvůli škodlivým účinkům slunečních paprsků. Je důležité hledat umělou trávu stabilizovanou proti UV záření, abyste si mohli být jisti, že vydrží stálobarevná dlouho na slunci. Dokonce i když tráva, o které uvažujete, může vydržet vysoké teploty, pokud nemůže odolat UV záření, začne se barevnost rychle zhoršovat.

Podložka: Správný podklad umělého trávníku nejen zajistí, že vaše nová zahrada bude tvrdá a vydrží dlouhou dobu, ale umožní i odtok vody. Uretanový plášť na podložce umělé trávy udržuje trávník velmi trvanlivý a také zajišťuje, že spoje jsou velmi silné. Pevná podložka zajistí, že trávník je velmi odolný a může se dlouhodobě hodit k použití bez nutnosti opravy nebo výměny.

Odolnost proti teplu a mrazu: Teplotní výkyvy mohou opravdu poškodit umělou trávu, takže je důležité kupovat kvalitní výrobky, které dokážou obstát v horkých letních dnech i v mrazivých nocích.

Nehořlavost: Je důležité, aby lidé, kteří budou grilovat na umělé trávě, nebo kteří budou mít poblíž otevřený oheň, aby se ujistili, že s novou trávou neohrozí sebe nebo ostatní. Oheň se může velmi rychle šířit a pokud se chystáte grilovat v blízkosti vaší nové trávy, pak se podívejte na druh, který je nehořlavý pro zajištění bezpečnosti Vaší rodiny.

Různě barevná stébla: Variace více barev a texturového podrostu zajistí, aby tráva vypadala co nejpřírodněji. Zatímco jednobarevné varianty budou mnohem levnější, stébla trávy, které mají různé barvy, vytvářejí přirozený vzhled a zajistí, že trávník vypadá skutečně.