Časté dotazy


Jak se pokládá umělý trávník?

Pokládka umělého trávníku není extra složitá. Proto si myslím, že ji zvládne i šikovný domácí kutil. Instalaci umělého trávníku se věnuje celý článek, který najdete pod názvem Jak položit umělý trávník. Pro více detailnějších informací doporučujeme přečíst.


Musí se lepit?

Na přírodním podkladu se trávník lepit nemusí. Jeho stabilitu a větší trvanlivost docílíte pískovým posypem. Na pískový posyp však nelze použít jakýkoli písek. Je důležité, aby nebyly kamínky moc ostré, jinak by mohly rozřezávat vlákna travního koberce. Také nesmí obsahovat moc křídy, aby potom trávník neprášil. Obecně doporučujeme křemičitý písek.

Na betonovém či asfaltovém povrchu se trávník může lepit speciálním lepidlem.


Jaká je údržba umělého trávníku?

Krásné na umělých trávnících je právě to, že jsou téměř bezúdržbové. Na úklid budete potřebovat smeták s tvrdším vlasem nebo běžný vysavač. Těmito nástroji dovedete odstranit například spadané listí, nebo „postavit“ sleželé vlasy trávníku. Pro odstranění větších nečistot můžete použít vlhký hadr na trávníky, které jsou instalovány na uzavřeném prostoru. A na trávníky v prostoru, například okolo bazénu, můžete použít proud vody (z hadice). Více se o něj starat nemusíte.


Drží se v něm voda?

V žádném případě nemusíte mít strach, že by se vám na umělém trávníku udělal rybníček. Samotný travní koberec je ušit tak, aby propouštěl vodu. Aby však této vlastnosti bylo docíleno, musíte k tomu uzpůsobit i povrch, na kterém bude umělý trávník položen. Více o pokládce umělého trávníku se dočtete výše.


Vypadávají vlákna?

Tento faktor závisí na typu umělého trávníku, který si vyberete a na způsobu jeho používání. Nelze tedy zobecnit informaci o vypadávání vláken na všechny druhy a typy umělých trávníků. Na druhou stranu jsou vlákna pevně všita do podkladu a tak drží velmi dobře i při zvýšené námaze. Takže se rozhodně nemusíte bát, že byste za rok měli „vypelichaný“ trávník. Zpravidla trávník vydrží cca 10 let.


Jaká je životnost umělého trávníku?

Životnost umělého trávníku je ovlivněna několika faktory:

  • častostí používání,
  • druhem aktivity, kterou budete na trávníku provádět,
  • používanou obuví,
  • vystavování přírodním vlivům,
  • kvalitou a typem trávníku,
  • údržbou trávníku.

Běžná životnost umělého trávníku je 10 – 15 let v závislosti na faktorech, které jsou uvedeny výše.


Je nezávadný?

Všichni výrobci námi nabízených umělých trávníků mají certifikace a testy o zdravotní nezávadnosti umělých trávníků.


Co dělat s umělým trávníkem v zimě? Přemrzne?

Umělý trávník není nutné na zimu uklízet, avšak můžete tím prodloužit jeho životnost. Prudké změny teplost se po několika letech určitě projeví na vzhledu a vlastnostech. Nic není nesmrtelné. Ale umělé trávníky jsou vyráběny tak, aby co nejdelší dobu těmto změnám odolávaly.


Je vhodná umělá tráva pro děti?

Umělé trávníky jsou zdravotně nezávadné. V tomto ohledu dětem nevadí. Na rozdíl od skutečného trávníku nemohou trhat kytičky a stébla trávy. A při pádu nebudou mít rozbité koleno, ale lehce spálené. To jsou podstatné rozdíly od přírodního povrchu.


Je vhodný umělý trávník pro psa?

Nemáme jediný důvod, proč bychom neměli doporučit umělý trávník i pro vašeho psího miláčka. Plusem pro vás a mínusem pro vašeho psa je, že nebude moci vyhrabávat hlínu a dělat důlky nebo si zahrabávat různé „cennosti“. Pokud máte pejska dobře vychovaného, tak se nemusíte bát, že se bude na umělou trávu na balkoně venčit. Ovšem 100% vám to zaručit nemůžeme, protože si skutečně může splést umělý trávník s přírodním. Tak jsou věrohodné. Ale při bližším očuchání určité pozná, že se nejedná o ten pravý.