Jak položit umělý trávník

Výrobci umělých trávníků doporučují vložit instalaci umělé trávy do rukou odborníků. My však víme, že mezi našimi nakupujícími je spousta šikovných domácích kutilů, kteří zvládnou pokládku umělé trávy také. Věříme, že v našem článku získáte dostatek informací o pokládce umělé trávy a dovedete si ji bez problémů položit sami.

Co je třeba, než začneme umělý trávník pokládat

Rozhodujícím faktorem pro pokládku umělého trávníku je podklad, na který chcete umělou trávu položit. Podkladem může být:

  • přírodní terén nebo
  • uměle vytvořené povrchy.

Jak připravit uměle vytvořené povrchy?

Uměle vytvořenými povrchy, máme na mysli:

  • beton,
  • asfalt,
  • dlažba.

Pokládka na tyto povrchy je mnohem jednodušší než pokládka na přírodní terén. Musíte se řídit jedním pravidlem. Je třeba zajistit, aby povrch měl minimální spád pro odvod vody. Samozřejmě, že tato podmínka platí pouze v případě, kdy instalujete umělý trávník do venkovních prostor, kde bude čelit přírodním vlivům. Nedodržením minimálního spádu pro odvod vody, snižujete životnost trávníku.

Před položením travního koberce je nutné zbavit podklad (zametením nebo vyluxováním) nečistot a ostrých předmětů. Jedině tak docílíte následného dokonalého vzhledu.

Jak připravit přírodní terén?

Přírodní terén musíte nejdříve upravit, aby měl požadované parametry, které vyhovují pokládce trávy. Povrch pod umělým trávníkem musí být:

  • stabilní,
  • rovný,
  • voděpropustný,
  • bez ostrých předmětů (kamenů, klacků, kořenů).

Skladba podkladu: Podkladní vrstvy určené pro umělou trávu jsou velmi důležité a to hlavně v závislosti na rovinnosti povrchu. Podloží musí být vodopropustné, stabilní, pevné a zhutněné a zbavené ostrých hran (kamenů, kořenů, apod.) a jiných nečistot. Čím rovnější a hladší podklad, tím lepší výsledný estetický dojem.

  1. Zemina zhutněná vibrační deskou, 45 MPa, 10 cm pod úrovní drenážní potrubí se zásypem kameniva 8/16, 26 MPa
  2. 20 cm drcené kamenivo 32/63
  3. 8 cm drcené kamenivo 8/16
  4. 3 cm drcené kamenivo 4/8
  5. 2 – 3 cm kamenný prach 0,5/2, 32 MPa, ideálně prach žuly.
  6. Geotextilie
  7. Umělý trávník

Podkladní vrstva umělého trávníku bude celkem 34 cm.

Doporučená skladba podloží z drceného kameniva pro umělé trávníky dle DIN EN 18035-7:2014-05

Někdo doporučuje písek jako poslední vrstvu pod trávníkem, my doporučujeme kamenný prach z několika důvodů.

  • Kamenný prach je kompaktnější.
  • Písek drží více vlhkosti, to znamená, že bude také držet více bakterií (zvláště důležité, pokud máte domácí zvířata).
  • Písek krystalizuje s močí, ztvrdne a ztratí propustnost. Pro domácí mazlíčky je to pravděpodobně nejhorší volba, protože je známo, že zachycuje zápach.
  • Písek poskytuje lepší „podhoubí“ pro klíčení plevelů. Na kamenný prach doporučujeme použít geotextilii a zabrání prorůstání plevelů.

Umělé trávníky a domácí mazlíčci

Umělý trávník, moč, zápach. Může za to umělý trávník?

Kvalitní umělý trávník je opatřen odvodňovacími otvory s propustností 60 lirů 1min./m². Umělý trávník sám o sobě nemůže absorbovat moč, je nesavý. Veškeré tekutiny propustí. Problém je tedy pod trávníkem, a tady vzniká zápach, obzvláště v horkých dnech.

  1. Podkladová vrstva musí být 100% propustná, ideální je drenážní systém.
  2. Geotextilie se tedy v tomto případě neklade vůbec.
  3. Doporučujeme použít hrubé kamenivo z vápence, kamenný prach 5 cm ze žuly.
  4. Výšku trávníku doporučujeme max. 30 mm, pro snazší čištění.
  5. Na pevných podkladech je velký problém s odvodněním. Musíte mít plochu se spádem a velmi často kropit. A ani kropení nedává záruku odstranění zápachu.
  6. Jíl a ostatní nepropustné podklady: Nedoporučujeme.
  7. Mějte na paměti, že oplachování hadicí neodstraní zápach moči, pouze jej snižuje a pomáhá odvést moč. Pokud nemá voda kam odtéci, nemá kropení smysl.
  8. Pokud bude plocha sloužit jako toaleta pro domácí mazlíčky, použití umělého trávníku nedoporučujeme. Tento problém bude ale u všech povrchů.

Co nepomůže:

  • Zředěný bílý ocet: I když bude ocet působit jako neutralizátor, k odstranění zápachu nedojde.
  • Jedlá soda, citronová šťáva, škrob, vulkanický popel a podobné „odborné“ rady.
  • Posypání trávy pískem: Toto je běžná mylná představa. Pískem dáváte moči základnu, do které se má vsáknout. Krystalizuje do písku, což vytvoří větší problém, než máte.
  • Odstraňovače zápachu: Otestovali jsme dostupné výrobky, které garantovali odstranění zápachu. Bez efektu.

Samotná pokládka umělého trávníku

Teď, když máte povrch připravený, můžete začít se samotnou pokládkou. Základem pro snadnou pokládku je objednání role umělého trávníku ve správné šíři. Není vhodné, aby šířka role bylo o mnoho centimetrů větší, než je povrch, který chcete zakrýt. Ztíží vám to samotnou pokládku.

Během instalace nenechávejte nekrytou roli umělého trávníku na přímém slunečním světle. Černá sekundární vrstva absorbuje teplo a teplota první vrstvy může být vyšší než 90 °C, což vede k silnému lokalizovanému nerovnoměrnému smrštění. Pro skladování role musí být použit bílý plastový obal nebo stínovaná oblast.

U instalací směřujících na jih je třeba dbát na to, aby se odrazy slunečního světla od vysoce reflexních povrchů (okna, skleněné dveře, bílé hladké povrchy atd.) nedostaly na trávník. Odražené teplo může dosáhnout teploty vyšší než je teplota tání většiny plastů používaných v průmyslu umělých trávníků. Během dne nenechávejte na trávníku žádný zdroj materiálu pohlcujícího teplo. Například: čirý nebo tmavý plastový plech nebo kov, zahradní hadice, plováky u bazénu, hračky atd. Absorbují teplo vyšší rychlostí než trávník a mohou způsobit místní smrštění, protože teplota může překročit stabilizační teplotu trávníku.

Nově instalovaný umělý trávník (UT) se postupně přizpůsobí nejteplejší teplotě v místě a čase. Jedná se o normální proces, který neovlivní výkon a vzhled UT, pokud k úpravě smrštění dochází jednotným způsobem. Lokalizovaný nebo nerovnoměrný ohřev malých ploch však může mít za následek nerovnoměrnou výšku vlasu, což zase ovlivní vzhled umělého trávníku.

Jakmile je příze UT vystavena teplotě vyšší než nastavená hodnota při instalaci, dojde ke smrštění a paměť příze se poté resetuje na novou exponovanou teplotu. Například UT je vystaven teplotě 75 °C. Výsledné smrštění příze bude cca.: 7%. Paměť příze se poté resetuje na 75 °C.

  • Jakákoli další teplotní expozice pod 75 °C bude mít za následek 0% smrštění.
  • Další vystavení teplotě nad 75 °C bude mít za následek další smrštění po křivce smrštění, ale při rychlostech smrštění na nové ose. Při opětovném zahřátí například na 88 °C se lícová příze zmenší přibližně o 3%.

Pokud instalujete více pásů umělého trávníku, použijte pro spojení speciální lepicí páskou. Pro kvalitní a bezproblémové slepení se musí spoje následně zatížit, aby se předešlo vytvoření tzv. „slabých míst“ v lepeném bodě. Obvod plochy s umělým trávníkem by měl být zakončen betonovými obrubníky, do kterých by měl být tzv. „zakončen“ umělý trávník. Pokud je takto trávník zakončen, nemusí se kotvit, jelikož se pod trávník nedostane vítr.

Konečná úprava

Ve chvíli, kdy máte trávník položený, vezměte hrubý kartáč nebo koště a přejíždějte jím proti směru slehnutí vláken.

Teď už nám nezbývá, než Vám popřát snadnou pokládku Vašeho nového umělého trávníku.