Historie umělých trávníků

První funkční hrací plocha ze syntetické trávy byla inspirována studií Ford Foundation v polovině padesátých let, kdy bylo zjištěno, že rekruti vstupující do armády byli méně koordinovaní než ti z příměstských nebo venkovských oblastí. Studie dospěla k závěru, že děti z města potřebují lepší hřiště. Společnost Chemstrand Company, divize společnosti Monsanto Chemical, vyvinula na počátku šedesátých let syntetickou trávu, kterou nazývala „Chemgrass“.

Byla poprvé instalována v Moses Brown School v Providence na Rhode Islandu v roce 1964. Jednalo se o první rozsáhlou instalaci syntetického trávníku. Patent na „monofilamentový stuhový vlasový výrobek“ byl podán koncem prosince 1965. James M. Faria a Robert T. Wright přiřadili svůj vynález „vylepšenému syntetickému trávníku, který simuluje trávu“ společnosti Monsanto Company (Obrázek níže). Popsali umělou trávu pro použití, nejen pro výzdobu – trávník, který odolal opotřebení bot s hroty a špunty. Byl trvanlivý, odolný vůči povětrnostním vlivům a sdílel „několik výkonových charakteristik“ přírodního trávníku.

Patentový výkres pro „monofilamentový stuhový výrobek“, také známý jako „AstroTurf.“

V roce 1965 postavil soudce Roy Hofheinz  stadion AstroDome v Houstonu , první krytý stadion na světě, ještě s přírodním trávníkem. Jelikož se přírodnímu trávníku nedařilo dle představ stavitelů, hlavně z důvodu střešních panelů, které denní světlo spíše zesílili, než aby jej rozptýlily. Ještě v témže roce si Roy Hofheinz  objednal testovací trávník Chemgrassu pro tréninkové místo Astros. Stadion AstroDome potřeboval alternativu k přírodnímu trávníku a tak se Hofheinz obrátil k syntetickému povrchu Monsanto, který byl vyvinut touto americkou společností a kterou pojmenoval Astroturf. Od té doby se tento pojem stal generickou ochrannou známkou pro jakýkoli umělý trávník v průběhu konce 20. století.

Foto: Andy Schaul

Společnost Monsanto nebyla jedinou společností, usilující o vývoj nových sportovních trávníků. Společnost Minnesota Mining and Manufacturing Company (3M) vyvinula primárního konkurenta společnosti AstroTurf, Tartan Turf. Tyto firmy také chtěli vyrobit povrch, odolný vůči povětrnostním vlivům, odolný a cenově dostupný syntetický povrch připomínající přírodní trávník „ve vzhledu a výkonu“. Níže jsou uvedena jména několika dalších konkurentů Astroturf:. Tartan Turf, PolyTurf, SuperTurf, WycoTurf, DurraTurf, Lectron, PoliGras, All-Pro, Cam Turf, Instant Turf, Stadion Tur, Omniturf, Toray, Unitika, Kureha, KonyGreen, ClubTurf, MasterTurf.

Umělá tráva se rychle stává populární alternativou přírodní trávy, lidé jsou stále více zaneprázdněni a čas  se stává drahocenným. Umělý trávník je ideální pro zaneprázdněné rodiny a profesionály, starší lidi, kteří již nemohou sekat trávníky, jsou také skvělé pro majitele domácích zvířat, protože všechny umělé trávy jsou přátelské k domácím zvířatům a snadno se udržují v čistotě. Umělý trávník je bezpečný pro děti a s použitím podložky bude splňovat všechny kritické standardy výšky pádu.

Výhody umělého trávníku nad přírodním trávníkem

Už žádné sečení, v průměru lidé tráví 7 týdnů života sečení trávníku, což je přibližně 20 hodin ročně. Tři čtvrtiny populace má zahradu, ale v průměru ji využívá pouze na 30% roku. 50% těchto lidí utrácí peníze nákupem sekačky na trávu. Mnoho lidí trpí sennou rýmou, většina těchto lidí je alergická na travní pyl.

Jak si vybrat umělou trávu online

V dnešní době je mnoho internetových dodavatelů umělé trávy. Je to velmi obtížný úkol, vybrat si, z těch velmi podobných výrobků. Stojí za zmínku, že umělá tráva, co se zdá být dobrým produktem, není vždy ideální volbou. Existuje mnoho různých typů a stylů umělé trávy, vhodných pro různé aplikace.

Když se podíváte na webové stránky dodavatele umělé trávy, uvidíte, že většina z nich nabízí kolem 10 – 12 různých typů trávníků, u floorwood.cz nyní nabízíme více než 60 různých druhů umělých trávníků a venkovních koberců. Tak jak si vyberete trávu online s tolika možnostmi? Je to velmi podobné nákupu záclon nebo nové pohovky online. Můžete vidět obrázky jednotlivých produktů a přečíst si popis produktu. Máme velké detailní snímky každého z našich umělých trávníků a venkovních koberců. Všechny umělé trávy vypadají z dálky dobře. Jen při bližším zkoumání, oceníte kvalitnější umělou trávu od levné umělé trávy.

Kvalitativní rozdíl umělých trávníků

Jak vidíte z našich obrázků, poskytujeme dobrý výběr snímků z různých úhlů, takže můžete získat představu o hustotě trávy, kolik barev vlákna je použito, zda má umělá tráva podrost. Jeden z nejdůležitějších aspektů jakékoliv rozmanitosti umělé trávy nejlépe oceníte zblízka. Jako opravdu, opravdu zblízka.

Snažíme se pokrýt celou specifikaci každé trávy, klíčové body jsou výška vlasu, gramáž vlasu, celková gramáž, šířka role a samozřejmě cena za metr čtvereční. Na floorwood.cz prodáváme syntetickou trávu již od 269,- Kč/m2 až do 1.305,- Kč/m2.

Naším cílem je, Vám nabídnou dokonalou trávu, aby vyhovovala jakémukoli rozpočtu.

Výrobní proces umělé trávy

Umělá tráva se vyrábí za použití stejných všívacích technik, používaných při výrobě koberců. Materiály používané k výrobě umělé trávy jsou syntetický umělý materiál zvaný polypropylen (PP) a polyethylen (PE). Velké role nití jsou zavěšeny za všívacím strojem, příze je pak přiváděna malými trubkami, vedoucími k jehlám. Jehla proniká primárním podkladem trávy a tlačí nit do smyčky. Plochý hák, zachytí a uvolní smyčku příze, zatímco jehla vytáhne zálohu, primární podklad se pak posouvá dopředu a jehla ještě jednou propíchne podklad. Tento proces se provádí několika stovkami jehel a za několik minut se provádí několik set řádků stehů. Příze je nyní kobercem umělé trávy.

Výrobní proces umělé trávy

Umělý travní váleček se potom přivádí přes dávkovač, který rozprostře povlak latexu na spodní stranu trávy. Současně se silným sekundárním podkladem také potáhne latex, oba se pak přivádějí na spojovací váleček, který je spojuje navždy. Umělá tráva se pak provádí systémem tepelných lamp, které latex vytvrzují. Tráva je přiváděna přes dokončovací stroj, který sevře všechny volné chuchvalce, které se zvednou nad jednotný povrch. Travní koberec je pak připraven k navinutí do 25 metrů dlouhých rolí a zabalen do silného plastového obalu připraveného k odeslání.

Výrobní proces umělé trávy

K výrobě umělých trávníků jsou používány různé odstíny zelené a různé tloušťky příze k vytvoření dokonalého výsledku. Přírodní tráva není stejnoměrná v barvě, takže se výrobci umělých trávníků snaží u dražších modelů replikovat. U kvalitních umělých trávníků naleznete v podkladu navíc lehký a béžově hnědý podrost, která ještě umocňuje přirozený vzhled. Nabízíme výběr trav o výšce od 6 mm do 40 mm.

Výška vlákna umělých trávníků

Jaká je umělá tráva?

Umělá tráva přichází v různých stylech a texturách stejně jako přírodní tráva, záleží na tom, jak byla postavena a jaký typ vlákna byl použit. Pokud byste se dívali dolů na konec kusu travní příze, uvidíte, že má tvar, tento tvar je typicky plochý, tvar C, tvar V, tvar W, tvar S, tvar diamantu nebo oválný tvar. Je-li konstrukce trávy vyrobena z tenké ploché příze s vysokým počtem vpichů a hustým podrostem, pak bude jemná na dotek a pružná při chůzi.

Pokud na druhé straně byla vyrobena z příze s hustým w tvarem, přičemž podrost stoupá téměř k povrchu, bude se cítit na omak hrubá a tuhá. Ať tak či onak, všechny umělé trávy jsou při chůzi bosou nohou příjemné. Samozřejmě je vždy lepší zakoupit vzorky, takže se můžete přesvědčit sami.

  • Oválný typ vlákna: je nejběžnější při výrobě umělých trav. Poskytuje jemný dotek, ale přesto poskytuje trvanlivost.
  • Plochý typ vlákna: je léty vyzkoušený, vytváří úžasně realistický vzhled a dobrý výkon.
  • C typ vlákna: dává jemný dotek a přirozený pocit. Tento tvar vlákna má tendenci stát pod tlakem více vzpřímeně než některé nižší kvality.
  • S typ vlákna: má mimořádně měkký pocit, skvělý výkon a prakticky bez lesku. To je způsobeno snížením plochého povrchu, protože ploché povrchy odrážejí více slunečního světla.
  • D typ vlákna: je nejoblíbenější typ. Dodává jemný luxusní pocit a přitom stále kopíruje vzhled přírodního trávníku.
  • U typ vlákna: tento typ vlákna poskytuje spolehlivost, trvanlivost, měkký na dotek. Tvar U je známý svou schopností odolávat silnému provozu, vysoké odolnosti proti opotřebení a životností.
  • M typ vlákna: vypadá neuvěřitelně podobně jako přírodní tráva, včetně způsobu, jakým odráží světlo. Je často vybíráno pro oblasti, kde je důležité vyhnout se nadměrnému lesku pro realističtější vzhled.
  • V typ vlákna: je obecně považován za vlákno s vyšší odolností proti opotřebení, oblíbené v oblastech s velkým provozem.
  • W typ vlákna: dává větší tuhost a zároveň je měkké na dotek. W tvar vlákna nemá žádný plochý povrch, aby sbíral teplo, takže odvádí více tepla.
  • WW typ vlákna: je na špičce technologie vláken umělé trávy společně s vláknem W. Vlákno double W vypadá jako přírodní tráva, je dostatečně trvanlivé v prostorách s vysokým provozem, snižuje lesk a rozptyluje teplo způsobem, který udržuje trávník v horkých dnech o 15 stupňů chladnější.

Každý z výše uvedených tvarů vlákna je navržen tak, aby co nejvíce vypadal a cítil se jako přírodní tráva, a zároveň nabízí trvanlivé, dlouhotrvající možnosti pro obytné trávníky a komerční prostředí.

Je umělá tráva přátelská k dětem?

Umělá tráva je dokonalým povrchem pro děti. Dává jim relativně měkký povrch, aby se mohly přistát, všichni víme, že v mokrých podmínkách se ty holé skvrny na trávníku mohou brzy změnit na bláto. Odtokové otvory umožňují odtok dešťové vody do půdy. Po dešti může být umělý trávník opět suchý do 15 minut, takže děti mohou být zase rovnou zpět na zahradě, aniž by se museli starat o mokré oblečení a blátivé stopy.

Pokud máte v plánu mít vybavení na hraní, jako jsou lezecké rámy a trampolíny ve vaší zahradě, můžete si udělat umělou trávu ještě více přátelskou k dětem tím, že pod ní bude instalována podložka pod nárazník. Jedná se o systém nárazu pohlcující vnější bezpečnost. Pokud se používá ve správné tloušťce s vhodnou umělou trávou, může dosáhnout kritické hodnoty výšky pádu až 3m. Umělá tráva je přátelská k dětem, neobsahuje žádné škodlivé složky, jako je olovo, nebo kadmium.

Vlastnosti a výhody různých druhů umělé trávy

Hustota a tloušťka

Při výběru správné umělé trávy se někdy lidé domnívají, že čím vyšší je tráva, tím lepší musí být, nicméně hlavní věc, o které je třeba přemýšlet, je hustota.

Barva umělé trávy

Příze umělé trávy se používá v různých odstínech zelené a hnědé. Hnědá se používá v blízkosti základny a je pomačkaná, aby simulovala vzhled mrtvé trávy (podrost), kterou byste očekávali v přírodním trávníku. Zatímco zelená replikuje svěží vzhled zdravého trávníku. Pro věrnou replikaci přírodní trávy se u luxusních modelů používají až čtyři různé odstíny zelené.

Umělé trávy řezy a dodání

Všechny naše umělé trávníky jsou k dispozici v jakékoliv velikosti, kterou požadujete, což znamená, že bude méně odpadu, protože je to na míru. Nabízíme drtivou většinu našich trávníků ve 2m a 4m šířkách a až 25m na délku.